1N5344BRLG
DigiKey Part Number
1N5344BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5344BRLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5344BRLG
Description
DIODE ZENER 8.2V 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 5 W ±5% Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5344BRLG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 6.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 1 A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Axial
Power - Max
5 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
1.5 Ohms