HHR-210AB18
DigiKey Part Number
P017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHR-210AB18
Description
BATTERY NIMH 1.2V 2.1AH A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
A 1.2 V Nickel Metal Hydride Battery Rechargeable (Secondary) 2.1Ah
Category
Capacity
Mfr
Size / Dimension
0.67" Dia x 1.97" H (17.0mm x 50.0mm)
Series
Termination Style
Flat Top (Non-Extending)
Packaging
Bulk
Discharge Rate
420mA
Part Status
Active
Standard Charge Current
210mA