16TQC150MYF
DigiKey Part Number
P16484TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16484CT-ND - Cut Tape (CT)
P16484DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TQC150MYF
Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
16TQC150MYF Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D3L
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz