50SEK22M
DigiKey Part Number
P122630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50SEK22M
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 50V TH
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 35mOhm 1000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
50SEK22M Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
41 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
820 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 125°C