EEE-HB1H3R3AR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Unit Price: ₱22.03000
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 188
Unit Price: ₱20.25000
Datasheet
Upgrade
In Stock: 3,454
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
In Stock: 668
In Stock: 22
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEE-HB1H3R3AR
DigiKey Part Number
PCE4764TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1H3R3AR
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-HB1H3R3AR Models
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
27.2 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C