EEU-EB1V330SH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Unit Price: ₱22.03000
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Unit Price: ₱3.56511
Datasheet
In Stock: 556
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-EB1V330SH
DigiKey Part Number
EEU-EB1V330SH-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1V330SH
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB1V330SH Models
Ripple Current @ Low Frequency
46 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
59.8 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C