450HXW120MEFR14.5X45 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1189-450HXW120MEFR14.5X45-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 450HXW120MEFR14.5X45 |
Description | CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 850 mA @ 120 Hz |
Packaging Bulk | Ripple Current @ High Frequency 1.35 A @ 100 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.295" (7.50mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm) |
Voltage - Rated 450 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C |