IDSS-16-D-06.00
DigiKey Part Number
SAM11396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDSS-16-D-06.00
Description
INSULATION DISPLACEMENT SOCKET C
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IDSS-16-D-06.00 Models
Category
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Pitch - Cable
0.100" (2.54mm)
Series
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")