DC100D20
DC100D20
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DC100D20
DigiKey Part Number
CC1859-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC100D20
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 1-72V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DC100D20 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 72 V
Series
Load Current
20 A
Packaging
Bulk
On-State Resistance (Max)
12 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C