DC100D60
DigiKey Part Number
CC2689-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC100D60
Description
SSR RELAY SPST-NO 60A 1-72V
EDA/CAD Models
DC100D60 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
1 V ~ 72 V
Series
Load Current
60 A
On-State Resistance (Max)
6 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C