SCP30D15B-UDN
DigiKey Part Number
2106-SCP30D15B-UDN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCP30D15B-UDN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY +/-15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 2 Output 15V -15V 1A, 1A
Category
Voltage - Output 2
-15V
Current - Output (Max)
1A, 1A
Series
Power (Watts)
30W
Part Status
Active
Efficiency
68%
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C
Number of Outputs
2
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.67" L x 1.37" W x 4.43" H (68.0mm x 35.0mm x 113.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
DC Voltage - Input (Max)
375V
Standard Number
Voltage - Output 1
15V