M95P16-EXMNT/E
DigiKey Part Number
497-M95P16-EXMNT/ETR-ND - Tape & Reel (TR)
497-M95P16-EXMNT/ECT-ND - Cut Tape (CT)
497-M95P16-EXMNT/EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M95P16-EXMNT/E
Description
ULTRA LOW-POWER 16 MBIT SERIAL S
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 80 MHz 10 ns 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M95P16-EXMNT/E Models
Category
Clock Frequency
80 MHz
Mfr
Write Cycle Time - Word, Page
1.5ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Access Time
10 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.6V ~ 3.6V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)