M95P16-IXMNT/E
DigiKey Part Number
497-M95P16-IXMNT/E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M95P16-IXMNT/E
Description
IC EEPROM 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 80 MHz 10 ns 8-SO
Category
Clock Frequency
80 MHz
Mfr
Write Cycle Time - Word, Page
1.5ms
Packaging
Bulk
Access Time
10 ns
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.6V ~ 3.6V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)