STD10NM60ND
DigiKey Part Number
497-12239-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-12239-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12239-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD10NM60ND
Description
MOSFET N-CH 600V 8A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 8A (Tc) 70W (Tc) Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STD10NM60ND Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
20 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
577 pF @ 50 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
70W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 4A, 10V