RXJ330M1HBK-0611S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Unit Price: ₱2.80308
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Unit Price: ₱3.06828
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Nichicon
Nichicon
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
RXJ330M1HBK-0611S
DigiKey Part Number
4403-RXJ330M1HBK-0611S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXJ330M1HBK-0611S
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
143 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
260 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
600 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C