VEZ2R2M1HTR-0405S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Unit Price: ₱3.24387
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Unit Price: ₱4.70618
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
VEZ2R2M1HTR-0405S
DigiKey Part Number
4403-VEZ2R2M1HTR-0405STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEZ2R2M1HTR-0405S
Description
CAP ALUM 50V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
24 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
30 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
5 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C