FBMH1608HM151-T
DigiKey Part Number
587-1740-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1740-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1740-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH1608HM151-T
Description
FERRITE BEAD 150 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 2.1A 50mOhm
EDA/CAD Models
FBMH1608HM151-T Models
Category
Current Rating (Max)
2.1A
DC Resistance (DCR) (Max)
50mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
150 Ohms @ 100 MHz