MCEE1005TR22MHN
DigiKey Part Number
587-6431-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-6431-1-ND - Cut Tape (CT)
587-6431-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCEE1005TR22MHN
Description
FIXED IND 220NH 1.6A 80 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 nH Shielded Multilayer Inductor 1.6 A 80mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCEE1005TR22MHN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)