C1608X7R1V105K080AE
DigiKey Part Number
445-173625-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-173625-1-ND - Cut Tape (CT)
445-173625-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X7R1V105K080AE
Description
CAP CER 1UF 35V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X7R1V105K080AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)