MEM1608P75R0T001
DigiKey Part Number
445-MEM1608P75R0T001TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MEM1608P75R0T001CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MEM1608P75R0T001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEM1608P75R0T001
Description
FILTER LC(PI) 75MHZ SMD
Detailed Description
LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel 100 mA 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
MEM1608P75R0T001 Models
Category
Attenuation Value
20dB @ 300MHz ~ 2GHz
Current
100 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Rated
10V
Filter Order
3rd
Technology
LC (Pi)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Center / Cutoff Frequency
75MHz (Cutoff)
Height
0.028" (0.70mm)