MEM1608D201RT001
DigiKey Part Number
445-8957-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-8957-1-ND - Cut Tape (CT)
445-8957-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEM1608D201RT001
Description
FILTER LC(T) 200MHZ SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LC (T-Type) EMI Filter 2nd Order Low Pass 1 Channel 200 mA 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEM1608D201RT001 Models
Category
Current
200 mA
Manufacturer
TDK
ESD Protection
No
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Part Status
Active
Voltage - Rated
6.3V
Type
Low Pass
Mounting Type
Surface Mount
Filter Order
2nd
Package / Case
0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
Technology
LC (T-Type)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Channels
1
Height
0.028" (0.70mm)
Center / Cutoff Frequency
200MHz (Cutoff)