MLK0603L1N5ST000
DigiKey Part Number
445-1572-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1572-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLK0603L1N5ST000
Description
FIXED IND 1.5NH 300MA 240 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.5 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 240mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
MLK0603L1N5ST000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
6 @ 300MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Tolerance
±0.3nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)