MLK1005S1N6STD25
DigiKey Part Number
445-17027-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-17027-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLK1005S1N6STD25
Description
FIXED IND 1.6NH 500MA 170 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
1.6 nH Unshielded Multilayer Inductor 500 mA 170mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLK1005S1N6STD25 Models
Category
DC Resistance (DCR)
170mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
6 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
9GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Multilayer
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)