FGN0.25BK200
DigiKey Part Number
1030-FGN0.25BK200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGN0.25BK200
Description
EXPAND SLEEVING 1/4" X 200' BLK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 200' (60.96m) Black
Category
Color
Black
Manufacturer
Techflex
Length
200' (60.96m)
Series
Wall Thickness
0.031" (0.79mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 650°C
Part Status
Active
Heat Protection
Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut, Vibration Resistant
Diameter - Inside, Expanded
0.375" (9.52mm)