LM1117MPX-3.3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM1117MPX-3.3 |
Description | IC REG LIN 3.3V 800MA SOT-223-4 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA SOT-223-4 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM1117MPX-3.3 Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 5 mA |
Series | Current - Supply (Max) 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 75dB (120Hz) |
Part Status Obsolete | Protection Features Over Current, Over Temperature |
Output Configuration | Operating Temperature 0°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Input (Max) 15V | Supplier Device Package SOT-223-4 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Base Product Number |
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA |