SN74LVC2G14DCKT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 11,272
Unit Price: ₱4.03000
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 50,615
Unit Price: ₱1.48000
Datasheet
Direct
onsemi
Upgrade
Nexperia USA Inc.
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 524
Similar
Nexperia USA Inc.
onsemi
Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger SC-70-6
SN74LVC2G14DCKT
DigiKey Part Number
296-26619-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-26619-1-ND - Cut Tape (CT)
296-26619-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC2G14DCKT
Description
IC INVERT SCHMITT 2CH 2IN SC70-6
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SN74LVC2G14DCKT Models
Category
Current - Quiescent (Max)
10 µA
Mfr
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Series
Input Logic Level - Low
0.3V ~ 1.4V
Input Logic Level - High
1.4V ~ 3.7V
Max Propagation Delay @ V, Max CL
4.7ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Circuits
2
Number of Inputs
2
Supplier Device Package
SC-70-6
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V