67XR20KLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 37
Unit Price: ₱107.79000
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 285
Unit Price: ₱112.55000
Datasheet
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
67XR20KLF
DigiKey Part Number
987-1096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67XR20KLF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
67XR20KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%