67XR50KLF
DigiKey Part Number
987-1499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67XR50KLF
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
67XR50KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Box
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%