RE96FABG
RE96FABG
RE96FABG
DigiKey Part Number
V1239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE96FABG
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Through Hole
Category
Number of Rows
3
Manufacturer
Vector Electronics
Level, Class
2
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Features
Auto Bus Grant
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions
96
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Material - Insulation
Polycarbonate, Glass Filled
Pitch
0.100" (2.54mm)