RE96MSR-062
RE96MSR-062
RE96MSR-062
DigiKey Part Number
V1235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RE96MSR-062
Description
CONN DIN HDR 96POS
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
Category
Style
1
Manufacturer
Vector Electronics
Level, Class
2
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Connector Type
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
96
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.100" (2.54mm)