BZX84C18-HE3_A-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Unit Price: ₱3.52993
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Unit Price: ₱3.72408
Datasheet
Zener Diode 18 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C18-HE3_A-08
DigiKey Part Number
112-BZX84C18-HE3_A-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C18-HE3_A-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C18-HE3_A-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C18-HE3_A-08
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW