PDRB-75-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Unit Price: ₱2,454.65000
Datasheet
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 12
Unit Price: ₱1,381.56000
Datasheet
Mornsun America, LLC
In Stock: 2
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 971
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 6.3A
PDRB-75-12
DigiKey Part Number
179-PDRB-75-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDRB-75-12
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 76W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PDRB-75-12 Models
Category
Current - Output (Max)
6.3A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
76W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
87.5%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.04" L x 1.36" W x 4.96" H (102.5mm x 34.5mm x 126.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV
DC Voltage - Input (Max)
370V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Output 1
12V