QSB35048S12
DigiKey Part Number
1470-4173-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSB35048S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 350W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 29.2A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
350 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
92.5%
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
29.2A