929974-01-10-RK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
3M
In Stock: 0
Unit Price: ₱98.85000
Datasheet
10 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
929974-01-10-RK
DigiKey Part Number
929974E-01-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929974-01-10-RK
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Style
Board to Board
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1500V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
929974-01-10-RK3M0929974E-01-10-ND₱98.85000Parametric Equivalent
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱98.85000₱98.85
10₱84.14400₱841.44
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS TIN PCB
In-Stock: 5363
Unit Price: ₱26.80000
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 196
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB