20021311-00026T1LF
DigiKey Part Number
20021311-00026T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021311-00026T1LF
Description
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD PCB
Detailed Description
26 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
20021311-00026T1LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.173" (4.40mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
All
Applications
General Purpose, Industrial, Telecommunications
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)