DDMF50SN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Unit Price: ₱2,163.02870
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 5
Unit Price: ₱334.08000
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 1
In Stock: 183
In Stock: 72
In Stock: 0
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 667
In Stock: 372
In Stock: 70
Image for DDMF50SN is not available
DDMF50SN
DigiKey Part Number
DDMF50SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDMF50SN
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS SOLDER CUP
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
3
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C