171-050-202L001
171-050-202L001
171-050-202L001
DigiKey Part Number
250FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-202L001
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
171-050-202L001 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C