171-050-103L001 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 250ME-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 171-050-103L001 |
Description | CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 171-050-103L001 Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness Flash |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Color Black |
Number of Positions | Contact Form Stamped |
Number of Rows 3 | Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
Mounting Type | Wire Gauge 20-28 AWG |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -50°C ~ 100°C |