171-050-203L021 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
cms-unit-price: ₱0.00000
cms-datasheet
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
171-050-203L021
171-050-203L021
171-050-203L021
DigiKey Part Number
2250FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
171-050-203L021
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS PNL MNT
Detailed Description
cms-datasheet
EDA/CAD Models
171-050-203L021 Models
Category
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-28 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C