ACOV-SUB-37NB13
DigiKey Part Number
AE11441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-37NB13
Description
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG GRAY
Detailed Description
37 Position Hinged Backshell Connector Gray 180° Unshielded
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-37NB13 Models
Category
Cable Exit
180°
Material
Polyamide (PA), Nylon
Accessory Type
Hinged Backshell
Hardware
Cable Clamp
Number of Positions
37
Compatible Shell Size
C
Color
Gray
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos