ESMQ101ELL471ML25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: ₱56.46292
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Unit Price: ₱204.26000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 6
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 677
Nichicon
In Stock: 545
Upgrade
Rubycon
In Stock: 146
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 410
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 448
Image for ESMQ101ELL471ML25S is not available
ESMQ101ELL471ML25S
DigiKey Part Number
ESMQ101ELL471ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ101ELL471ML25S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C