ECA-2AM471 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Unit Price: ₱154.23000
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 238
Unit Price: ₱132.20000
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Chemi-Con
Upgrade
Rubycon
In Stock: 146
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Similar
WEC
In Stock: 79
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 410
CORNELL DUBILIER KNOWLES
KEMET
In Stock: 6
Nichicon
Nichicon
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ECA-2AM471
ECA-2AM471
DigiKey Part Number
P5316-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2AM471
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2AM471 Models
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.53 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C