M50-3551742
DigiKey Part Number
952-2621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3551742
Description
CONN HEADER VERT 34POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 34 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3551742 Models
Category
Contact Length - Post
0.107" (2.71mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.351" (8.92mm)
Series
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1.75A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
11.6mm
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)