M50-3602542
DigiKey Part Number
952-1394-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3602542
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3602542 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Packaging
Bulk
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
1A
Mated Stacking Heights
3.9mm, 5.3mm, 6.08mm, 6.18mm, 7mm