BU-2929-M-72-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 1,788
Unit Price: ₱577.04000
Datasheet
72.0" (1828.80mm) Banana Plug, Single To Banana Plug, Single Patch Cord 3000V (3kV)
BU-2929-M-72-2
DigiKey Part Number
BU-2929-M-72-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2929-M-72-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
72.0" (1828.80mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Vertical Stacking (Both Connectors)
Voltage - Rated
3000V (3kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
20A
1st Connector
Banana Plug, Single
Base Product Number
2nd Connector
Banana Plug, Single
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
B-72-2Pomona Electronics1,788501-1052-ND₱577.04000Similar
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱1,657.28000₱1,657.28
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
In-Stock: 0
Unit Price: ₱1,657.28000
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39"
In-Stock: 20
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 144"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 20"