BU-2929-M-72-0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 1,851
Unit Price: ₱577.04000
Datasheet
72.0" (1828.80mm) Banana Plug, Single To Banana Plug, Single Patch Cord 3000V (3kV)
BU-2929-M-72-0
DigiKey Part Number
BU-2929-M-72-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2929-M-72-0
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
Detailed Description
Category
Cable Length
72.0" (1828.80mm)
Contents
1 Lead, Black
Wire Gauge
18 AWG
Voltage - Rated
3000V (3kV)
Current Rating (Amps)
20A
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
B-72-0Pomona Electronics1,851501-1051-ND₱577.04000Similar
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱1,657.28000₱1,657.28
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"
In-Stock: 0
Unit Price: ₱1,657.28000
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39"
In-Stock: 9
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 144"
In-Stock: 1
TEST LEAD BANANA TO BANANA 20"