BU-2929-M-10-0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 4,866
Unit Price: ₱517.49000
Datasheet
10.0" (254.00mm) Banana Plug, Single To Banana Plug, Single Patch Cord 3000V (3kV)
BU-2929-M-10-0
DigiKey Part Number
BU-2929-M-10-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-2929-M-10-0
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
10.0" (254.00mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Black
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Vertical Stacking (Both Connectors)
Voltage - Rated
3000V (3kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
20A
1st Connector
Banana Plug, Single
Base Product Number
2nd Connector
Banana Plug, Single
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
B-12-0Pomona Electronics4,866501-1041-ND₱517.49000Similar
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1₱831.32000₱831.32
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 10"
In-Stock: 0
Unit Price: ₱831.32000
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 39"
In-Stock: 9
TEST LEAD BANANA TO BANANA 144"
In-Stock: 1
TEST LEAD BANANA TO BANANA 20"
TEST LEAD BANANA TO BANANA 72"