UPS1H2R2MDD1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 2,000
Unit Price: ₱5.71680
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1,443
Unit Price: ₱27.39000
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Surge
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPS1H2R2MDD1TD
DigiKey Part Number
493-5369-1-ND - Cut Tape (CT)
493-5369-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1H2R2MDD1TD
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPS1H2R2MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
9.35 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
55 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
4.5 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C