821B014-173L401
DigiKey Part Number
821B014-173L401-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821B014-173L401
Description
CONN PLUG MALE 14POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Color
Black, Silver
Mfr
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Series
Features
Backshell, Strain Relief
Packaging
Tray
Shielding
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Voltage Rating
260V
Number of Positions
14
Cable Opening
0.130" ~ 0.165" (3.30mm ~ 4.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C