821B014-273L701
DigiKey Part Number
821B014-273L701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821B014-273L701
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Color
Black, Silver
Series
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Voltage Rating
260V
Cable Opening
0.248" ~ 0.283" (6.30mm ~ 7.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C